вівторок, 2 травня 2017 р.

415 років з дня народження Анастасіуса Кірхера




2 травня 1602 року у м. Гайза (Німеччина)  народився Атанасіус Кірхер – німецький учений-енциклопдист, математик, винахідник, священник-єзуїт.
Анастасіус був наймолодшим із дев’яти дітей у сім’ї. Коли йому виповнилось 12 років , почав відвідувати єзуїтський колегіум, щоб згодом всупити до семінарії у 1618 році і стати членом ордену. У Падеборні Анастасіус вивчав теологію і філософію. Згодом він викладав східні мови і філософію у Вюрцбурзі, потім – математику у Римі. Це учений свого часу, який написав чимало трактатів із найрізноманітніших галузей. Зокрема, з математики і фізики відомі такі твори, як: «Ars magna lucis et umbrae» (1646),«Musurgia universalis» (про звук і музику, в тому числі містить теорію афектів 1650),«Organum mathematicum».
Зокрема, остання з названих праць - про винайдений Кірхером пристрій Органум (його ви бачите на світлині),  який допомагав обчислювати, такий собі калькулятор, комп’ютер. При правильному використанні, навчанні  він дозволяв виконувати розрахунки у широкому асортименті: у криптографії, арифметиці, музиці.
Органум являв собою ящик, розділений на 9 або більше відсіків. Кожен відсік був заповнений дерев’яними планками чи стержнями, вони нагадують палички Непера (так званими tariffa Кірхер - дивись на світлині). Для виконання обчислень необхідно було виконувати різні маніпуляції із планками. У 1661 році Органум Кірхера був описаний його учнем Гаспаром Шоттом.
На кольорових світлинах Органум, який зберігається у Римі , виробник невідомий. Цей Органум вироблений за кресленнями Кірхера десь у кінці 17- на початку 18 століття.. 


Свої уявлення про будову Землі Кірхер виклав у творі «Підземний світ» (1664), знання із зоології були підсумовані ним  у праці «Ноїв ковчег» (1675).

У Римі в Collegio Romano збереглася складена Кірхером колекція старожитностей, різноманітних фізичних і математичних інструментів, які були описані Буоннані у 1709 році та Латтаром у 1773 році в книзі «Museo Kircheriano». Дійшли до наших днів його роботи з філології та антикваріату такі як «Prodromus copticus» (1636), «Oedipus Aegyptiacus» (1 652), «China monumentis … illustrata» (1667) та ін.  Лише при житті було опубліковано його 34 книги. Помер учений у 1680 році.
"Після смерті Кірхера,- писав Томсинов В.О. у книзі "Коротка історія Єгиптології",-залишились неопублікованими десятки рукописів написаних ним книг і близько 2000 листів.впродовж всього життя він постійно листувався з освіченими людьми свого часу. Серед них були такі вчені як Лейбніц, Торічеллі, Гассенді. З ним листувалися імператори Священної Римської Імперії, глави римсько- католицької церкви, кардинали, єпископи і інші знатні люди тогочасної Європи."

Немає коментарів:

Дописати коментар