четвер, 29 вересня 2016 р.

Вітання до дня вчителя 2016 від 9-В класу

Бібліофест і ми

29 вересня у  нашому місті розпочався  VІ бібіліотечний фестиваль, приурочений Всеукраїнському дню бібліотек.  Ми теж долучилися до свята. і завітали до дитячої бібіліотеки-музею №5. Тут в рамках фестивалю відбувся майстер- клас із витинанки. Витинанка - дуже давній вид мистецтва, але й дуже сучасний, як на наш погляд. Адже, техніку витинанки можна використати для створення листівок, закладинок для книг, новорічних іграшок тощо. Отож сьогодні ми створювали закладинки для книжки.  Година пролетіла непомітно.  І от закладинки готові. Дехто з дівчат подарував свої закладинки бібіліотеці. А ще ми подарували бібіліотеці книгу "Найкращі казки світу" для її маленьких читачів.




 І тут не обійшлося без геометрії! Квадрати, ромби, трикутники! Вони нас переслідують!










Витинанки витинали: Соломія Рукавець, Оксана Журак, Діана Кріль, Лєра Токарчук, Оля Срога, Марта Кравець, Софія Шишковська, Діана Сіра, Софія Попів, Лєра, Новікова. Таланти!
 А після МК ми дружно поїхали на виставку декоративно- прикладного мистецтва у Обласний Художній  музей. Але це вже зовсім інша історія.


субота, 24 вересня 2016 р.

Перевір свої знання з теми "Координати і вектори у просторі" 11 клас. Геометрія.



Шановні одинадцятикласники! Пропоную тест для перевірки своїх знань з теми "Координати і вектори у просторі. Готуємось до тематичного оцінювання.
Тест можна пройти як завжди  тут:


http://master-test.net/uk/quiz/testing/id/72782

Відповіді як завжди надсилаємо  в контакти https://vk.com/lelitka_te_ua
або на електронну адресу:
victorina.2014fgs@gmail.com

Бажаю успіху!

середа, 14 вересня 2016 р.

Переможці

Сьогодні ми побували у Музеї сучасного військового обладнання у Центрі національно-патріотичного виховання «Підкова». Тут представлена виставка світлин проекту "Переможці".Цей проект, автором і куратором якого є відома телеведуча, волонтер Соломія Вітвіцька, - це 18 дивовижних історій героїв незалежної України. Тернопіль - восьме місто, у якому представлено світлини, які нікого не можуть залишити байдужими. Після Тернополя виставка вирушить до Хмельницького. Ми із захопленням слухали розповідь п. Наталі, яка провела нам екскурсію музеєм, про героїв проекту:Віктора Кардаша, Сергія Шовкового, Назара Барилко, Василя Пелиша,  Оксану Нежальську... У кожного своя історія. Але всі вони -ПЕРЕМОЖЦІ! Ці люди викликають величезну повагу. Вони є прикладом сильного духу, 
"Немає нічого важливішого за людське життя. Лише з початком війни на сході України та першими її жертвами ми в цьому справді переконалися. А ще зрозуміли, що тільки об'єднавшись, усі разом можемо допомогти постраждалим від воєнної агресії".
Ми дізналися, що усі кошти з продажу спеціального випуску журналу VIVA підуть  на розвиток сучасного протезування і на виготовлення протезів для бійців АТО, тож, звісно, теж долучилися.
















 Далі п. Наталя провела до нас до експозиції музею, присвяченої військовому обладнанню, яке використовується  під час ведення бойових дій на сході нашої країни. Це теж було цікаво. Адже ці речі - із передової, речі, отримані від учасників АТО, від волонтерів, військових капеланів.
















 А напередодні дівчатка дев'ятих класів взяли участь у шкільній  благодійній акції "Ярмарок  доброти" - мотали лялечки-берегиньки для бійців, які захищають нашу  Україну на сході. Це лише початок. Готуємось до Дня ЗСУ,



пʼятниця, 9 вересня 2016 р.

Ваша дитина - випускник

Шановні батьки!  У вашому житті настає важливий відповідальний момент- ваша дитина за якісь кілька місяців матиме звання "ВИПУСКНИК". Ви вперше - мама чи тато випускника? А, може , і не вперше. Але, напевне , і в цьому випадку, все як перший раз. Хвилювання, переживання, зменшення кількості нервових клітин.  Отож, щоб легше пережити той складний період у вашому житті і в житті вашої дитини, потрібно налаштуватись на те, що ВСЕ БУДЕ ДОБРЕ. А допоможе ( я щиро сподіваюсь на це) 








Пам'ятка турботливим батькам випускника

До складання ДПА - підготовка, яка починається з першого дня навчального року

       Перш за все  ознайомтеся з порядком проведення державної підсумкової атестації учнів. Зазвичай про це можна завжди дізнатись. відвідавши сайт МОН України mon.gov.ua

   Серед предметів, які складають випускники, є обов'язкові і ті, які обирають учні.    
   З'ясуйте бажання дитини щодо вибору навчального предмета, з якого вона складатиме державну підсумкову атестацію, і мотиви. Чому саме той предмет а не інший? Це- важливо. Переконайтеся, що вибір вашої дитини правильний. 
   
   Переконайте дитину, що до ДПА потрібно готуватися з першого дня, а не відкладати на "після Нового року". 

   Поділіться з дитиною своїм досвідом складання іспитів. Пригадайте важливі моменти з цього досвіду. Ви ж не хочете, щоб син чи донька повторили ваші помилки?

  Пам’ятайте, що дитина може сама вибирати час для підготовки до ДПА, адже їй треба готуватись паралельно і до інших уроків, з яких нема ДПА.

 Якщо ви вирішили, що справитесь без репетитора, то  будьте готові, не лише вислухати плани відповідей дитини на запитання ДПА, а й щось підказати їй. Доведеться і вам  щось пригадати із шкільної програми.

      Не забувайте стежити за тим,   щоб ваша дитина чергувала заняття та відпочинок (наприклад, 45 хвилин навчається, 10 - відпочиває).

      Пам'ятайте, що дитині напередодні ДПА необхідно відпочити: ввечері після закінчення заняття прогулятися на свіжому повітрі, прийняти душ, раніше лягти спати.

    Постійно підтримуйте дитину, підбадьорюйте, а головне- вірте в неї. Це додасть їй впевненості у своїх силах.

Під час складання ДПА

Не стійте під дверима школи! Спокійно вирушайте на роботу чи у справах і чекайте дзвінка від дитини. Вона обов'язково вам зателефонує після завершення іспиту. 

  Будьте впевнені у знаннях вашої дитини.

      Не хвилюйтеся, тому що зайве хвилювання заважатиме не лише вам, а й дитині, адже вона відчуватиме ваш неспокій.


    

Після складання  ДПА

     Підтримайте дитину незалежно від результатів ДПА. Нижчий бал, ніж той, на який сподівались - це не кінець життя, не катастрофа! 


      Порадьте, як раціонально розподілити час, готуючись до ДПА з інших навчальних предметів.

понеділок, 5 вересня 2016 р.

Катерина Грушевська, або історія маленької професорівни

Про виховання у сім'ї великого українця Михайла Грушевського.



Літній математичний проект Андріани Романюк

Сьогодні у 6-В класі Андріана Романюк представила свій літній  математичний проект "З математикою - на вершину Карпат". Вона розповіла про свою подорож у Карпати, зокрема про те, як разом із родиною піднімалась на одну з вершин - Хом'як. А висота цієї гори 1542 м. Етапи свого сходження Андріана фіксувала на фотоапарат. Тож однокласники побачили на світлинах позначки, на яких було відзначено, скільки метрів залишилось до вершини.
Під час захисту свого проекту  Андріана представила і задачі, пов'язані із розповіддю.
 Ось, наприклад:
Задача 1. Висота вершини Хом'як 1542 м . Нам залишилось пройти  900 м. Яку відстань ми подолали? Відповідь виразити у км.
Задача 2. Висота Говерли - найвищої гори Карпат- 2061 м. На скільки висота вершини Хом'як менша? На скільки менше часу витрачає турист при підйомі на Хом'як ніж на Говерлу, якщо рухатиметься в обох випадках із середньою швидкістю 5 км/год?
 Так що відпочивати можна з користю! Молодець, Андріана! З першою "дванадцяткою" у новому навчальному році! Бажаю подолати ще не одну вершину!
До слова, Андріана не лише молодець з математики! Вона разом із сестричкою чудово співають і є учасниками пісенних фестивалів, конкурсів. Беріть приклад!






субота, 3 вересня 2016 р.

Аріабхата (476-бл. 550)



Індія - один із центрів світової цивілізації. Найбільшого розквіту математика досягла в Індії в V-XV століттях. Цього року (2016) минає 1540 років з дня народження індійського математика Аріабхати. Він народився в Кусумапурі поблизу Патальпутри. У математичних творах Аріабхати викладені деякі математичні відомості, необхідні для астрономічних обчислень. Серед них добування квадратних і кубічних коренів, найпростіші задачі на складання і розв'язування рівнянь, розв'язування рівнянь з двома невідомими в цілих числах, розв'язування квадратних рівнянь. Аріабхата обчислив значення числа пі як 3, 1416, сформулював правила сумування рядів і таблицю синусів. Аріабхата ввів зображення чисел з допомогою букв санскриту.
 В середині 19 століття з'явились європейські переклади астрономічних індійських творів. У останній чверті 19 століття в Лейдені був виданий санскритський текст "Аріабхатії" - єдиного, який дійшов до нас, трактату знаменитого математика  Аріабхати. Друга глава цього твору була перекладена в 1879 році на французьку мову Л. Роде. Крім цього, з'явились переклади і дослідження різних редакцій математичних збірників "Шульба-сутра" ("Правила вірьовки").
Окрім свого основного твору , Аріабхата написав коментарі до "Сурья-сиддханте", астрономічного трактату ІV-V століття, але вони до нас не дійшли.
Цікаво:
Система, яку розробив Аріабхата: 33 приголосні букви санскритського алфавіту діляться на дві нерівні групи, 25 букв першої групи означають числа від 1 до 25, 8 букв другої групи - від 3 до 10.


Приклади  утворення чисел:
ri=4000,  ti=1100, mu=250 000,
kma=ka+ma=1+25=26, або ще:


 Алфавітна система Аріабхати дозволяє записати досить великі числа, оскільки для позначення наступних 18 позиційних місць використовуються ті ж голосні із спеціальними діакритичними знаками. З допомогою цієї системи можна було одне і те ж число виразити кількома словами. Наприклад:

Аріабхата дає наступне визначення віднімання:"Відкидання деякого числа із загального є відніманням; те, що залишається, називається залишком".

Цікаво формулює Аріабхата правило добування квадратного кореня: "Потрібно завжди розділити парне позиційне місце на подвоєний квадратний корінь  (попереднього) непарного позиційного місця; віднявши від непарного позиційного місця квадрат (частки), частку потрібно помістити( на лінії квадратного кореня). Це дає корінь". Така операція, якщо її виконати за Аріабхатою, займає півтори сторінки сучасної книжки.
 (За матеріалами книги А.И Володарский. Очерки истории Средневековой индийской математики. Изд. "Наука" М., 1977)



Статуя Аріабхаті Індійський міжуніверситетський центр астроном і астрофізики. 


четвер, 1 вересня 2016 р.

Із Днем знань!

Новий навчальний рік розпочався уроком "Щоб у серці жила Батьківщина!"Сьогодні урок присвячений 25 річниці Незалежності нашої держави.
Звучало Франкове слово, линули пісні про Україну, пісні, присвячені героям, на екрані змінювались світлини : мальовничі краєвиди рідної землі, українці, які творять нашу історію...


Мої хлопці подорослішали.



Україна-вільна, квітуча, незалежна, любима, рідна, сильна...
Така, якою бачив її Великий Каменяр, пишучи ці невмирущі рядки у далекому 1883 -му...

Розвивайся ти, високий дубе,
Весна красна буде!
Розпадуться пута віковії,
Прокинуться люди.
Розпадуться пута віковії,
Тяжкії кайдани,
Непобіджена злими ворогами
Україна встане.
Встане славна мати Україна,
Щаслива і вільна,
Від Кубані аж до Сяну-річки
Одна, нероздільна.
Щезнуть межі, що помежували
Чужі між собою,
Згорне мати до себе всі діти
Теплою рукою.
«Діти ж мої, діти нещасливі,
Блудні сиротята,
Годі ж бо вам в сусід на услузі
Свій вік коротати!
Піднімайтесь на святеє діло,
На щирую дружбу,
Та щоби ви чесно послужили
Для матері службу.
Чи ще ж то ви мало наслужились
Москві і ляхові?
Чи ще ж то ви мало наточились
Братерської крові?
Пора, діти, добра поглядати
Для власної хати,
Щоб ґаздою, не слугою
Перед світом стати!»
Розвивайся ти, високий дубе,
Весна красна буде!
Гей, уставаймо, єднаймося,
Українські люди!
Єднаймося, братаймося
В товариство чесне,
Хай братерством, щирими трудами
Вкраїна воскресне!
17 березня 1883





Моя любов
Вона так гарна, сяє так
Святою, чистою красою,
І на лиці яріє знак
Любові, щирості, спокою.
Вона так гарна, а проте
Так нещаслива, стільки лиха
Знесла, що квилить лихо те
В її кождіській пісні стиха.
Її пізнавши, чи ж я міг
Не полюбить її сердечно,
Не відректися власних втіх,
Щоб їй віддатись доконечно?
А полюбивши, чи ж би міг
Я божую її подобу
Згубити з серця, мимо всіх
Терпінь і горя аж до гробу?
І чи ж перечить ся любов
Тій другій а святій любові
До всіх, що ллють свій піт і кров,
До всіх, котрих гнетуть окови?
Ні, хто не любить всіх братів,
Як сонце боже, всіх зарівно,
Той щиро полюбить не вмів
Тебе, коханая Вкраїно!
27 іюня 1880. Іван Франко


Ми- найкращі! Шкода, що з нами нема Юри Шуліги і Володі Кіляра. Але до нашої сім'ї додалась Діана Філаретова.