Знайомтесь! Це Робот Біба - друг і помічник 5-В класу.
Він допомагає учням розв'язувати задачі, вчить конструювати, цікавиться мистецтвом, займається спортом і... ще багато чого. А щоб йому не було сумно 5-класники створили для нього друзів -роботів. Із прямокутників і квадратів. У кожного з них своє призначення. Про це учні розповідали на уроці. А ще дізналися походження слова "робот", що таке роботи і де вони використовуються.
Презентація тут:
https://docs.google.com/presentation/d/1M7IPtb4bBgb9YJnxAv-kcnUoPR1u1bcM/edit?usp=sharing&ouid=113232895140657117325&rtpof=true&sd=true
Карел Чапек - чеський письменник, гуманіст. Народився у 1890 році. Саме він вигадав слово "робот". 1915 року отримав ступінь доктора філософії, яку вивчав у Празі, Берліні та Парижі. Проте наукова кар'єра мало його приваблювала – душа лежала до художньої літератури.
Чи знаєте ви, наприклад, що термін «робот» в ужиток був введений саме Карелом Чапеком, а зовсім не Айзеком Азімовим, котрий сформулював три закони робототехніки? Правда, спочатку Чапек називав людиноподібні механізми «Лабор», відштовхуючись від латинського слова «labor» – «робота», однак пізніше, за порадою брата Йозефа, перейменував їх в роботів, використавши чеське слово «robota» – воно означало не просто роботу, а каторгу або важку працю.
Роботи в п’єсі «R.U.R.», написаній Карелом Чапеком 100 років тому, були винайдені, взагалі-то, раптово, і не з набору деталей, а з протоплазми (згадується «Термінатор»?). Власне, роботи Чапека відрізнялися від людей лише відсутністю почуттів і готовністю здійснювати будь-яку роботу за підтримку їхнього життя. Однак люди дуже активно експлуатували роботів, тому ті підняли повстання проти людей.
Карел Чапек написав чудові твори для дітей і підлітків. В нього не було дітей, але він доволі багато писав для дітей, переважно оповідання про тварин: собак, кішок. Надзвичайно популярними стали «Були в мене собака й кішка» (M?l jsem psa a ko?ku) (видана в 1939), де, серед інших, оповідання «Дашенька чи життя щеняти» – історія рухливого цуценяти, яке постійно потрапляє у різні пригоди, «Собака й кішка» та «Дев’ять казок», що містять оригінальні чарівні оповідки й демонструють неосяжне багатство чеської мови. Ці дитячі книжки, і не тільки їх, Карел Чапек ілюстрував сам. (https://archive.chytomo.com/news/charivnij-svit-brativ-chapekiv-tvorchist-shho-dolaye-vsi-kordoni