середа, 22 грудня 2021 р.

Задачі чверть фіналу 36 Міжнародного чемпіонату з розв'язування логічних математикчних задач


 Ось і надійшла черга 36 Міжнародного чемпіонату з розв'язування логічних математичних задач.  Відбувся чверть- фінал. Ц ньому взяли участь 15 учнів нашої школи. Серед них - постійні учасники призери і переможці попередніх чемпіонатів Роман Лещук, Артем Чорний, Тарас Смакоуз. Вперше беруть участь 5-класники.  Їх дев'ять.  Семикласник Вадим Дидак був переможцем півфіналу 35 чемпіонату. Отож пропоную задачі чверть-фіналу.








Роботи надіслані. Залишається чекати результатів. Бажаю успіху і перемоги у чверть-фіналі!

Нагадаю, що у 2021 році, у зв’язку з пандемією та карантинними обмеженнями, суперфінал Міжнародного чемпіонату з розв’язування логічних математичних задач проходив у дистанційно-очному форматі і відбувся 28 серпня 2021 року. Учасники суперфіналу Чемпіонату з України були запрошені у Вінницю в міський Центр з інтеграції до європейського та світового освітнього простору, де проходили змагання для українських фіналістів в очному форматі. Серед учасників супер-фіналу -Роман Лещук.






вівторок, 21 грудня 2021 р.

STEAM «Чудесна трансформація»-2 Квадрат – куб, квадрат -паралелепіпед


 Оригамі - це мистецтво складання з паперу. Точних відомостей, де воно виникло не встановлено, але найбільшого розвитку набуло у Японії. Шляхом використання згинів і складок паперу створюються різноманітні фігури. Здебільшого фігурки складаються без розрізання із квадратного аркуша паперу, деякі фігури - з круглого чи прямокутного аркуша. З 1960 року оригамі поширилось по всьому світу.

Зараз існує декілька комп'ютерних програм для проєктування фігур оригамі.

 Оригамі знайшло своє відображення у дизайні інтер'єру. 







Чудесні трансформації квадрата у куб і паралелепіпед - наші поробки.




П'ятикласники дослідили, що із квадратного аркуша із стороною 21 см складанням у техніці оригамі виходить куб із ребром 5см.Тобто сторона грані отриманого куба у 210:50=4,2 рази менша, ніж сторона квадрата аркуша.



З такого ж розміру квадратного аркуша паперу учні зробили коробочку у вигляді прямокутного паралелепіпеда, яка має виміри 36 мм, 70мм, 70мм.


Куб і паралелепіпед. Денис Кладочний










На порозі Новий рік. Ось таке казкове містечко у нас вийшло!


Якщо розкрити фігуру оригамі, то лінії і згини утворять узор,які можна розфарбувати, отримаємо геометричний орнамент.










STEAM Квадрати і прямокутники Малевича і Мондріана. Проєкт "Мій Мондріан"

 

Дізналися. що геометричні фігури надихають великих художників. Серед них український художник польського походження Казимир Малевич і нідерландський Піт Мондріан. Першим відомий своїм "Чорним квадратом", вважається основоположником  абстракціонізму. Другий" закохав світ мистецтва у три кольори -червоний, жовтий і синій", розмалювавши квадрати і прямокутники у ці барви. Сьогодні ним захоплюються дизайнери, втілюючи Мондріанові  три кольори у дизайні приміщень, архітектурних споруд, товарів широкого вжитку (прикрас, одягу, аксесуарів).

Презентація "Казимир Малевич" тут: http://surl.li/azygp

Презентація "Піт Мондріан" тут:http://surl.li/azyhg

А це результати нашого проєкту

https://www.youtube.com/watch?v=VKGZoqGRkc4







Презентація "Архітектурні дива світу"

тут:http://surl.li/azyhw





STEAM З прямокутників й квадратів нумо роботів складати! Карел Чапек, Робот Біба та інші






 Знайомтесь! Це Робот Біба - друг і помічник 5-В класу.


Він допомагає учням розв'язувати задачі, вчить конструювати, цікавиться мистецтвом, займається спортом і... ще багато чого. А щоб йому не було сумно 5-класники створили для нього друзів -роботів. Із прямокутників і квадратів. У кожного з них своє призначення. Про це учні розповідали на уроці. А ще дізналися  походження слова "робот", що таке роботи і де вони використовуються.


 Презентація тут:

https://docs.google.com/presentation/d/1M7IPtb4bBgb9YJnxAv-kcnUoPR1u1bcM/edit?usp=sharing&ouid=113232895140657117325&rtpof=true&sd=true











Карел Чапек - чеський письменник, гуманіст. Народився  у 1890 році. Саме він вигадав слово "робот". 1915 року отримав ступінь доктора філософії, яку вивчав у Празі, Берліні та Парижі. Проте наукова кар'єра мало його приваблювала – душа лежала до художньої літератури.

Чи знаєте ви, наприклад, що термін «робот» в ужиток був введений саме Карелом Чапеком, а зовсім не Айзеком Азімовим, котрий сформулював три закони робототехніки? Правда, спочатку Чапек називав людиноподібні механізми «Лабор», відштовхуючись від латинського слова «labor» – «робота», однак пізніше, за порадою брата Йозефа, перейменував їх в роботів, використавши чеське слово «robota» – воно означало не просто роботу, а каторгу або важку працю.
Роботи в п’єсі «R.U.R.», написаній Карелом Чапеком 100 років тому, були винайдені, взагалі-то, раптово, і не з набору деталей, а з протоплазми (згадується «Термінатор»?). Власне, роботи Чапека відрізнялися від людей лише відсутністю почуттів і готовністю здійснювати будь-яку роботу за підтримку їхнього життя. Однак люди дуже активно експлуатували роботів, тому ті підняли повстання проти людей.

Карел Чапек написав чудові твори для дітей і підлітків.  В нього не було дітей, але він доволі багато писав для дітей, переважно оповідання про тварин: собак, кішок. Надзвичайно популярними стали «Були в мене собака й кішка» (M?l jsem psa a ko?ku) (видана в 1939), де, серед інших, оповідання «Дашенька чи життя щеняти» – історія рухливого цуценяти, яке постійно потрапляє у різні пригоди, «Собака й кішка» та «Дев’ять казок», що містять оригінальні чарівні оповідки й демонструють неосяжне багатство чеської мови. Ці дитячі книжки, і не тільки їх, Карел Чапек ілюстрував сам. (https://archive.chytomo.com/news/charivnij-svit-brativ-chapekiv-tvorchist-shho-dolaye-vsi-kordoni

 Цікаво про роботів :http://surl.li/azyib


STEAM Чудесна трансформація №1 .Розгортки

Отож, друзі п'ятикласники, ми знаємо , що поверхня прямокутного паралелепіпеда складається із прямокутників, поверхня куба із шести рівних квадратів. Ці прямокутники і квадрати називаються гранями. Кожна з  фігур (прямокутний паралелепіпед і куб) мають по шість граней. Лише у куба всі ці грані рівні, а у прямокутника по дві рівних грані - протилежних.
Тож створити розгортки куба  пропонувалося із шести рівних квадратів
 ( така собі головоломка!), а розгортку паралелепіпеда- поекспериментувати із коробочкою для ліків, чи самостійно. Ось що вийшло! Виявляється кожну з розгорток можна скласти не одним способом!
 Ось така була задачка! Думали.гадали, і таки здогадалися!



 Можливі розгортки куба










Розгортки прямокутника





 Діти! Ви молодці!