вівторок, 3 вересня 2013 р.

Інтелектуальна гра "Що?Де? Коли?"

Що? Де? Коли?  - інтелектуальна гра, популярна на теренах колишнього СРСР, та у країнах зі значними російськомовними общинами (ІзраїльНімеччина,США). Її придумав у 1975 р. телеведучий Володимир Ворошилов. Гра швидко стала популярною і невдовзі (на відміну від первинної телегри) з'явилася доступна всім охочим спортивна версія гри. Ігрова команда із шести (у спортивному різновиді — інколи до восьми) осіб повинна відповісти на питання, на обдумування та обговорення якого дають одну хвилину. Питання намагаються скласти такими, щоб дати відповідь на них можна було використавши звичайні, загальні знання та застосувавши логіку. За кожну правильну відповідь команда отримує одне очко.
 Ця гра популярна і в нашій школі під час традиційної щорічної декади математики .  У цьому навчальному році в лютому 2014  теж зустрінуться команди 10 та 11 класів.
 А це фотографії з минулорічної зустрічі . До речі, вперше в ційї грі у школі проти 11-класників грала команда вчителів. Виграла команда 11-Б класу. Сьогодні  - це вже студенти престижних вузів нашої країни та зарубіжжя.



11-Б
11-А
Капітан команди вчителів - Сергій Миколайович, вчитель економіки
11-Б

Команда вчителів




 Фрагмент гри














понеділок, 2 вересня 2013 р.

Допустимі значення або ОДЗ та з чим його їдять?

Перший урок алгебри у 8 класі і перші труднощі. Чому у восьмикласників виникають такі труднощі із знаходженням допустимих значень  алгебраїчних виразів, зокрема дробових, цілих, раціональних?
 Перш за все. напевно , треба чітко розрізняти, усвідомити, що криється за термінами цілий, дробовий, раціональний вирази.
Отже,
1) цілі вирази -  такі, що складаються з чисел і змінних за допомогою дій додавання, множення, віднімання, ділення на відмінне від 0 число (!);
2)дробові  вирази - на відміну від цілих містять ділення на вираз зі змінними (!)

Цілі і дробові вирази називають РАЦІОНАЛЬНИМИ ВИРАЗАМИ.
3) Дріб, чисельником і знаменником якого є многочлени, називається раціональним дробом. Раціональний дріб  може бути як цілим виразом, так і дробовим!

Тепер про допустимі значення  виразу.  Нагадаю,що допустимими значеннями виразу є ті значення змінної, при яких вираз має зміст. Зрозуміло, що допустимими значеннями цілого виразу є будь-яке число. Інша справа з дробовими виразами.  Почнемо з того, що дріб - це частка, і в ньому знаменник є аналогом дільника. А коли виконується ділення? Коли дільник відмінний від 0. Звідси й випливає, що допустимими значеннями змінних, які входять до раціонального дробу, є всі ті значення цих змінних, при яких значення знаменника не дорівнює 0 .(Золоте правило "на нуль ділити не можна!")
Якщо мова йде про раціональний вираз, то його допустимими  значеннями є ВСІ значення змінних, при яких цей вираз має зміст.

Ще один момент. Іноді одне і те ж завдання можна сформулювати по-різному.
Наприклад:
1. Знайти область допустимих значень (ОДЗ) виразу 
АБО
2. При яких значеннях змінної має зміст даний вираз?
АБО

 В обох випадках розв'язання одне і те ж. Приклад на фото.

Дріб дорівнює 0, якщо чисельник дорівнює нулю (аналогічно: частка дорівнює 0, якщо ділене дорівнює 0!)
А тепер спробуйте самостійно виконати наступні вправи:



Відповіді залишіть у коментарах.












неділя, 1 вересня 2013 р.

З Днем знань!


 Сьогодні - 1 Вересня! З Днем знань усіх - і дорослих , і малих! Державним святом в Україні його було проголошено 1 вересня 1984 року Верховною Радою СРСР.

Святковий  фоторепортаж із нашої рідної 19 школи






Мої